Finansowanie rozwoju obszarów wiejskich ze środków UE 2028–2034 Prosimy o wypełnienie petycji

Trwają obecnie prace nad kształtem nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028–2034. To kluczowy moment, w którym podejmowane są decyzje mające bezpośredni wpływ na przyszłość i rozwój obszarów wiejskich.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło prace nad Planem Partnerstwa Krajowego i Regionalnego na lata 2028-2034 (PPKiR). Będzie to jedyny program operacyjny określający zasady wdrażania funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej.

Prosimy o wypełnienie petycji, aby zadbać o udział obszarów wiejskich w podziale środków.

Podpisz petycję: przejdź do petycji

Proponowane rozwiązania

  • Przeznaczenie co najmniej 30% środków Planu Partnerstwa Krajowego i Regionalnego na realizację rural target, zapewniające realne i systemowe uwzględnienie potrzeb obszarów wiejskich we wszystkich właściwych politykach.
  • Obowiązkowe wdrożenie podejścia LEADER / RLKS, z przeznaczeniem minimum 30% środków rural target na rozwój lokalny kierowany przez społeczność.
  • Uznanie LEADER‑RLKS za kluczowy instrument terytorialny, oparty na podejściu oddolnym, partnerskim i zintegrowanym, odpowiadającym na lokalne potrzeby rozwojowe.
  • Zapewnienie jasnej koordynacji na poziomie krajowym, gwarantującej spójność polityki rozwoju obszarów wiejskich z polityką spójności przy aktywnym udziale samorządów regionalnych i lokalnych partnerstw.