Oferty

Pasieka Akacjowy Gaik

 

Historia:

Historia naszej pasieki sięga roku 1932, kiedy to pradziadek Bronisław wybudował pierwszy ul warszawski zwykły i zasiedlił go pszczołami. Tradycję pszczelarską kontynuował dziadek Aleksander oraz ojciec Jan. Od 2010 roku pasiekę prowadzimy wspólnie z mężem. Oboje jesteśmy absolwentami Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

Działalność:

Obecnie posiadamy około 200 rodzin pszczelich. Prowadzimy gospodarkę wędrowną, dzięki czemu pozyskujemy miody odmianowe. W pasiece pozyskujemy również pyłek kwiatowy
i propolis, a także prowadzimy wychów i sprzedaż matek pszczelich.

Przy pasiece działa także sklep pszczelarski, w którym pszczelarze mogą zaopatrzyć się
w sprzęt potrzebny do prowadzenia gospodarki pasiecznej.

Kontakt:

Jolanta i Paweł Małafiejew

Ul. Orzechowa 12

21-210 Milanów

Telefon: 515 259 229 / 510 033 642


Pasieka PL 276

 

Historia:

Pszczelarstwem interesowałem się od młodości, pomagając swojemu tacie przy drobnych pracach w jego pasiece zlokalizowanej w miejscu zamieszkania.

Na dobre zajmuję się pszczelarstwem od 2004 r. przejmując pozostawioną pasiekę po zmarłym tacie. Trudno było mi prawidłowo prowadzić pasiekę, bo brakowało mi wiedzy fachowej i doświadczenia, ale za zimowałem przekazane 17 rodzin, z których  do wiosny przetrwało 11.

Od 2006 r.  zacząłem modernizację w pasiece, zamieniłem drewniane ule leżaki, na lekkie styropianowe ule typu DADANT poręczne do transportu i pozyskiwania wysokiej jakości miodów.

W 2008 r. uzupełniłem wiedzę na kursie pszczelarskim, na którym uzyskałem tytuł WYKWALIFIKOWANEGO PSZCZELARZA. Uzyskaną wiedzę teoretyczną i praktyczną postanowiłem zastosować u siebie w pasiece.

W 2010 r. zakupiłem działkę rolną  2,17ha  i zostałem rolnikiem-pszczelarzem. Pasieka  moja jest położona w południowej części gminy Parczew w  miejscowości Babianka, pomiędzy rzekami Tyśmienica i Piskornica. Ustawiona jest  na działce rolnej Nr.276 pod nazwą „Pasieka PL276 LUCJAN PYDYŚ” Babianka 70 21-200 Parczew, na której wyodrębnione jest pasieczysko o powierzchni około 0,26 ha, na którym  stacjonują rodziny pszczele. Ogrodzone pasieczysko sukcesywnie wzbogacam bylinami, krzewinkami cebulkami, krzewami i drzewami miododajnymi. 

Wspólnie z pszczelarzami z Gminnego Koła Pszczelarzy w Parczewie od 2015 jestem współorganizatorem z LGD Jagielońska Przystań „ Jarmarków Pszczelarskich”.

W 2020 roku LGD Jagielońska Przystań w Parczewie objęła patronatem promocję produktów pszczelich w ramach  programu „Pszczelarze z Pasją”  i przygotowujemy wspólnie program działania który, przewiduje popularyzację pszczelarstwa dla młodzieży szkolnej,  grup zorganizowanych i zainteresowanych zorganizowanych grup  dbających o dobre środowisko dla zapylaczy.

 

Działalność:

Corocznie uzupełniam pracownię pszczelarską w sprzęt do pozyskiwania wysokiej jakości miodu. Są to sprzęty; do wirowania miodu, konfekcjonowania, pozyskiwania pyłku pszczelego, pierzgi i wosku. Wykorzystuję w prowadzeniu pasieki kilka pożytków  w sezonie. Rodziny pszczele wywożone są na; rzepak, akację, lipę, borówkę amerykańską, grykę, oraz spadź w zależności od możliwości pogodowych i siły rodzin pszczelich. 

Na 2022 rok w pasiece zaplanowane jest wprowadzenie pomieszczenia do APITERAPI co powinno podnieść atrakcyjność mojej pasieki. Zaplanowane są prezentacje dla pszczelarzy, racjonalnych rozwiązań ułatwiających pracę pszczelarza w pasiece połączoną z dyskusją nad przedstawionymi rozwiązaniami. Zainteresowanych pszczelarstwem zapraszam do uczestnictwa w prezentowanych wydarzeniach  w mojej pasiece na stronie internetowej LGD w Parczewie.

I tak to, krok po kroku, doświadczenie i szkolenia, bardzo duży wysiłek fizyczny pomogły mi rozwinąć i rozbudować rodzinną pasiekę. Postanowiłem również przeprowadzić udoskonalenia, które wyszukałem w literaturze pszczelarskiej. Zamieniłem ule drewniane na ule korpusowe styropianowe zakupione w zimowej promocji.

 

Kontakt:

Lucjan Pydyś 

Babianka 70

21-200 Parczew

Telefon: 600 352 701     

 


Pasieka wędrowna Stanisław Chojak

 

Historia:

Pasieka zlokalizowana w miejscowości Wola Tulnicka gmina Siemień na Lubelszczyźnie  funkcjonuje pod moim nadzorem od 1981r. Początkowo liczyła kilka starych  uli Warszawskich zwykłych, które z biegiem czasu zostały wymienione na nowe wykonane we własnym zakresie. W latach 90 przekształciła się częściowo w pasiekę wędrowną a po wymianie wszystkich uli na stojaki typu Ostrowskiej i Wielkopolskie stała się nieomal w całości pasieką wędrowną.

Działalność:

Obecnie pasieka liczy 40 rodzin pszczelich.

W ulach stacjonarnych prowadzony jest wychów matek pszczelich użytkowych, które następnie są wykorzystywane na własne potrzeby ale również do produkcji odkładów pszczelich.

Sprzedaż odkładów z mojej pasieki jest realizowana przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie. Pszczelarze z rejonu działania związku odbierają zamówione odkłady na miejscu w uzgodnionym wcześniej terminie.  Oferuję również wysokiej jakości nektarowe miody odmianowe oraz pierzgę, propolis i wosk pszczeli. Jako pszczelarz prowadzę działalność szkoleniową, która obejmuje:

  • pokazy w pracowni i pasiece dotyczące (np. wytapianie wosku, dezynfekcja sprzętu pasiecznego oraz uli, znakowanie matek,),
  • pokazy dotyczące wykorzystania sprzętu używanego w przeglądach rodzin pszczelich pozyskiwania miodu i innych produktów oraz sprzętu do przewożenia rodzin pszczelich,
  • Udzielam instruktaży specjalistycznych kolegom pszczelarzom na miejscu w pracowni i  pasiece oraz doradztwo przez telefon,
  • redaguję artykuły do lokalnej prasy oraz petycji dotyczące szeroko rozumianego pszczelarstwa do różnego rodzaju instytucji,

Działalność promocyjno-reklamowa:

  • koordynuję organizowanie cyklicznej imprezy dla lokalnej społeczności „Jarmark pszczelarski”,
  • prowadzę zajęcia dla dzieci  w przedszkolach, szkołach oraz stacjonarnie z pokazem pszczół w ulu poglądowym na temat: „Znaczenia pszczół w środowisku” z degustacją produktów z ula.

Ta forma edukacji dzieci i młodzieży spotkała się z żywym zainteresowaniem i przyczynia się do podniesienia świadomości w zakresie szczególnej roli owadów zapylających w środowisku naturalnym i życiu człowieka.

Moja działalność doradcza w dziedzinie pszczelarstwa koncentruje się wokół następujących zagadnień:

  • poprawa pogłowia pszczół (wprowadzanie do pasieki sprawdzonego, wartościowego materiału hodowlanego i racjonalna jego wymiana),
  • poprawa zdrowotności pasieki (higiena w pasiece, zastosowanie zabiegów higieniczno-hodowlanych),
  • prawidłowe pozyskiwanie i konfekcjonowanie produktów pszczelich,
  • propagowanie nowoczesnych metod gospodarki pasiecznej,
  • propagowanie proekologicznych technologii w dziedzinie upraw i gospodarki pasiecznej,
  • poprawa bazy pożytkowej dla zapylaczy.

Przynależność organizacyjna:

Od samego początku mojej przygody z pszczołami przynależę do Gminnego Koła Pszczelarzy w Siemieniu, początkowo jako członek a następnie przez wiele kadencji  jako członek zarządu koła pełniąc w nim różne funkcje.

Przez kolejne trzy kadencje jestem delegatem na Walny Zjazd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, a do dwóch kadencji delegatem na Walny Zjazd Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

Kontakt:

Telefon: 660 487 799